Zbiórka elektrośmieci.

   2013.04.22

Tegoroczny Międzynarodowy Dzień Ziemi – przypadający  jak co roku 22 kwietnia – uczciliśmy nie akademią szkolną lecz czynną akcją -  ZBIÓRKI  ELEKTROŚMIECI.  W ten sposób  wcieliliśmy w życie hasło: „Śmieci mniej –Ziemi lżej” .

Po tygodniowej zbiórce i zaangażowaniu się przede wszystkim klas: 1c, 2c,2f,2g,2d oraz włączeniu do akcji mieszkańców osiedla udało się zebrać : 4 duże i 5 małych telewizorów, 5 drukarek, ok. 40 sztuk zużytego małogabarytowego sprzętu AGD – suszarki, żelazka, telefony, odkurzacze, czajniki elektryczne, frytownice itp., oraz ok. 20 telefonów komórkowych, ok. 30 kg baterii. 

Zebrany sprzęt zostanie odebrany przez firmę MB Recycling Sp. z o.o. z Piekoszowa i poddany recyklingowi. Wszyscy, którzy chcieliby pozbyć się  wielkogabarytowych elektrośmieci np. lodówki, pralki mogą zadzwonić pod numer  telefonu 606 100 100 i umówić jego indywidualny odbiór z domu.

Elektrośmieci to zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Są nimi zużyte, przestarzałe lub zepsute pralki, lodówki, komputery, telefony, świetlówki i żarówki energooszczędne, telewizory, sprzęt audio, żelazka, telefony, wiertarki i inne podobne sprzęty zasilane na prąd lub na baterie.

Co dzieje się dalej z elektrośmieciami?

Zebrane w punktach zbierania czy odebrane z domu elektrośmieci trafią do zakładu przetwarzania, gdzie nastąpi bezpieczny demontaż sprzętu.  Pozyskane w ten sposób materiały można wykorzystać ponownie do produkcji nowych urządzeń, np. 90% zużytej świetlówki można wykorzystać do produkcji nowej.
Dlaczego Elektrośmieci szkodzą?

Elektrośmieci zawierają liczne szkodliwe substancje, które po wydostaniu się z uszkodzonej lodówki, pralki, komputera, świetlówki czy innego urządzenia elektronicznego, przenikają do gleby. Nieodpowiednie postępowanie z elektrośmieciami w skrajnych przypadkach może spowodować zatrucie organizmów ludzi i zwierząt substancjami trującymi zawartymi w zużytym sprzęcie.  Dlatego tak ważne jest oddanie elektrośmieci do specjalnych punktów zbierania, dzięki czemu zostaną one oddane procesom odzysku, recyklingu, a szkodliwe substancje zostaną unieszkodliwione.

Co znajduje się w elektrośmieciach?

Rtęć – zawarta jest w niektórych świetlówkach. Jeśli trafi do zbiorników wodnych, a później przeniknie do mózgu człowieka, czy zwierząt, może spowodować zaburzenia wzorku, słuchu, mowy, koordynacji ruchów, żucia i połykania.
Związki bromu – stosowane są w komputerach. Po przeniknięciu do środowiska powodują u ludzi i zwierząt schorzenia układu rozrodczego oraz problemy neurologiczne.
Kadm – zawarty w bateriach urządzeń elektrycznych zaburza czynności nerek, powoduje chorobę nadciśnieniową, wywołuje zmiany nowotworowe, zaburza metabolizm wapnia, powodując deformację szkieletu i zaburza funkcje rozrodcze.
PCB – pełni w urządzeniach funkcje chłodzące, smarujące i izolujące, po dostaniu się do wód gruntowych przenika do gleby i atmosfery, a następnie do tkanki tłuszczowej ludzi i zwierząt Powoduje min. uszkodzenia wątroby, anomalie reprodukcyjne, osłabienie odporności, zaburzenia neurologiczne i hormonalne a także opóźnienia w rozwoju niemowląt.
R-12 – czyli freon. W klimatyzatorach i lodówkach pełni funkcję chłodniczą. Jest szczególnie szkodliwy dla warstwy ozonowej. Od roku 1998 nie wolno go stosować w urządzeniach elektrycznych, jednak spotykany jest w urządzeniach starszego typu.
Azbest – używany w urządzeniach elektrycznych i elektronicznych m.in. ze względu na swoje właściwości izolacyjne. Jest przyczyną wielu chorób np. pylicy azbestowej, raka płuc i nowotworu międzybłoniaka opłucnej.

Segregacja śmieci w V LO.

Od 22 kwietnia ( w tym dniu świętujemy Światowy Dzień  Ziemi) rozpoczęliśmy segregację śmieci w naszej szkole. Klasa 1c w ramach projektu z chemii przygotowała specjalne oznakowane pojemniki na:
 

·         Plastik – wrzucać należy zgniecione, butelki bez nakrętek

·         Makulaturę – czysty papier, zużyte gazety, książki

·         Szkło –  butelki szklane

·         Metale – zgniecione puszki po napojach

 Każdy, komu nie jest obojętny problem ochrony środowiska powinien włączyć się do akcji.

Serdecznie zapraszamy!!!

Światowy Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto świata, obchodzone od 1970 roku, obecnie w 192 krajach świata. Obchody organizowane są od Singapuru do Rzymu i od Alaski po Australię, a organizatorzy ze wszystkich krajów od wielu lat skupieni są w Earth Day Network, z siedzibą w Waszyngtonie. W Polsce początek obchodów to rok 1990. Tradycją jest finałowy festyn na Polu Mokotowskim w Warszawie, który gromadzi corocznie tysiące uczestników, dla których idea ochrony środowiska jest ważna.