VI rajd edukacyjny „Szlakami mjr Jana Piwnika „Ponurego” i gen. Antoniego Hedy „Szarego” –18–20 września 2013


 

2013.09.20

W dniach 18–20 września 2013 r. odbyła się szósta edycja rajdu edukacyjnego, organizowanego przez Delegaturę IPN w Kielcach.  Wzięła w nim udział młodzież naszego liceum w składzie: Klaudia Osuch, Daria Stachurska, Dominik Grzela, Kamil Krawczyk,  Filip Koprowski wraz z opiekunem Andrzejem Kuberą.

 Trasa przebiegała szlakami walk oddziałów mjr Jana Piwnika „Ponurego" i gen. Antoniego Hedy „Szarego" w czasie okupacji hitlerowskiej oraz w okresie działalności podziemia antykomunistycznego po zakończeniu wojny. Pierwszego dnia rajdu  trasa wiodła z Siekierna przez Wykus do Wąchocka. Następnego dnia odwiedziliśmy miejsca martyrologii narodu polskiego na Brzasku i Bzinie. Poza  rywalizacją na trasie była to również świetna lekcja najnowszej historii Polski. Mogliśmy  sprawdzić swoją wiedzę historyczną biorąc udział w wielu ciekawych konkursach oraz prelekcjach Edyty Krężołek i Marka Jończyka, pracowników Biura Edukacji Publicznej Delegatury IPN w Kielcach, dotyczących zgrupowaniom partyzanckim w regionie świętokrzyskim. Podczas pobytu w Wąchocku zwiedziliśmy Panteon Polskiego Państwa Podziemnego i oddaliśmy hołd  Janowi Piwnikowi „Ponuremu”, którego prochy zostały złożone w klasztorze oo. Cystersów w Wąchocku.

Mamy nadzieję, że w przyszłym roku odbędzie się kolejna edycja, a my znów będziemy maszerować, oddając hołd tym, co niezłomnie walczyli do końca wierni niepodległej Ojczyźnie.


 

[zobacz galerię foto]