Czytać każdy może


2013.12.12
 

Czytać każdy może – cz. 3

 

Trzecia część projektu” Czytać każdy może” skierowana była tym razem do dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Ściegienniacy dnia 2 grudnia 2013 roku udali się więcdo klasy trzeciej A w sąsiadującej z V LO szkole nr 27.

 

Czytając bajki Juliana Tuwima, pracowaliśmy  z dziećmi w grupach. Potem rozpoczęła się część plastyczna. W zależności od bajki, jaką omawiała dana grupa, zadanie artystyczne wyglądało inaczej-wyklejaliśmy z papieru ogromnego ptaka, tworzyliśmy z dostępnych materiałów zaczarowane kapelusze. Kolejno nadszedł czas na proste zadania językowe i redakcyjne.


Spotkanie dzieci i starszej młodzieży było doskonałym doświadczeniem zarówno dla jednych jak i drugich. Maluchy poznały twórczość J. Tuwima, zaś my-licealiści przekonaliśmy się, jak wiele trzeba pracy włożyć, by osiągnąć szacunek, jakim cieszy się ich wychowawczyni- P. Alina.

 

CZYTAĆ KAŻDY MOŻE CZ. 4

 

Czwarta część projektu „Czytać każdy może” skupiona była na grupie wczesnoszkolnej. Dnia 13 grudnia 2013 roku grupa licealistów udała się wraz z dziećmi klasy 3 do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach.

 

Po przywitaniu młodszych koleżanek i kolegów nastąpiło podzielenie dzieci na dwie grupy- czerwoną i zieloną. Poprowadzone po strzałkach trafiły do odpowiednich pokoi, odpowiadających nadanym kolorom. Tu już czekały na nich starsze koleżanki z zagadkami. Po odgadnięciu zagadek grupy dostały podpowiedzi znajdujące się w kopertach, aby mogły odnaleźć skarb.

 

Następnie zamieniły się pokojami, na drodze napotykając postacie z bajek Juliana Tuwima, m.in. Pana Hilarego, który szukał swoich zagubionych okularów oraz Grubasa, który wypadł z wagonu „Lokomotywy”. Dzieci, znając te bajki, natychmiast pomogły zagubionym postaciom.

 

Kolejno obydwie grupy powędrowały do pokoju, w którym „Tańcowały dwa Michały”, za zatańczenie z nimi dostały ostatnią kopertę ze wskazówką, dzięki której rozwiązały hasło: „Książki są naszym skarbem”. Na zakończenie dzieci otrzymały nagrodę-słodkie lizaki, a ich Pani wychowawczyni książkę z wierszami Juliana Tuwima, aby wspólnie mogły czytać je w klasie. Oczywiście zaangażowanie młodzieży z V LO wraz z ich wychowawczynią zostało również nagrodzone drobnymi upominkami.

 

Opisane spotkanie wywołało wiele radości i uśmiechu na twarzach wszystkich uczestników projektu. Dzieci mogły wiele nauczyć się od swoich starszych kolegów i koleżanek, ale i ( ku własnemu zdziwieni) licealiści mogli przeżyć miłe doświadczenie, które z pewnością przyda się im w przyszłości. Ponadto każdy z nas mógł choć na chwilę przenieść się jeszcze raz w świat dzieciństwa…

 


[zobacz fotogalerię]