Turniej językowy

2014.03.14
 

 

Dnia 14 marca 2014 roku w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach odbyło się uroczyste podsumowanie II Świętokrzyskiego Turnieju Językowego. Spotkanie to wpisało się już po raz drugi w obchody Tygodnia Kultury Języka.

 

W gronie uczniów z 20 gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z Kielc i powiatu kieleckiego mistrzami okazali się reprezentanci Gimnazjum nr 23 w Kielcach - Wiktoria Długosz i Maria Zapała oraz Katolickiego Liceum im. św. Stanisława Kostki - Alicja Łuszczyk i Karol Sosnowski.


Tytuły laureatów zdobyły zespoły z Gimnazjum nr 16 (Paulina Pasik, Weronika Tłuścik), Katolickiego Gimnazjum im. św. Stanisława Kostki (Alina Staszewska, Beata Jarosińska) oraz I LO im. Stefana Żeromskiego (Katarzyna Kmiecik, Agata Gromniak), V LO im. ks. Piotra Ściegiennego (Justyna Różyc, Martyna Sobieraj), XI LO im. K.I. Gałczyńskiego (Agnieszka Dulińska, Dominik Wójcik), II LO im. J. Śniadeckiego (Aleksandra Rubak, Aleksandra Skuza).

 

Pani wicedyrektor V Liceum Ogólnokształcącego im ks. Piotra Ściegiennego, Monika Kajda, gratulując uczestnikom i laureatom, radziła, parafrazując słowa Antoniego Czechowa, aby ich „ język nigdy nie wyprzedzał myśli”.

 

Młodzież wysłuchała też wykładu „O magii języka” wygłoszonego przez dr hab. Marzenę Marczewską z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Znana polonistka i mentorka wyjaśniła, jak w codziennym języku zaklinamy rzeczywistość na wzór naszych przodków.

 

 


[zobacz fotogalerię]