TAG DER FREIHEIT – DZIEŃ WOLNOŚCI

2014.06.11
 

Dnia 11 czerwca 2014 odbyła się w naszej szkole uroczystość poświęcona podsumowaniu projektu związanego z obchodami 25 rocznicy wydarzeń z 1989 roku w Polsce i Niemczech, które doprowadziły do przemian politycznych w całe Europie. Uroczystość ta była  również uwieńczeniem wielomiesięcznej pracy nauczycieli germanistów i młodzieży V LO nad realizacją projektu: Dzień Wolności. De / Tag der Freiheit.pl pod patronate Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży ( Deutsch – Polnisches Jugendwerk ).

Podczas uroczystości młodzież zaprezentowała własną interpretację pojęcia wolność, wyrażając ją swoją  twórczością w RAPie ( Rap dich frei ! ) - Kamil Krawczyk kl.2d, inscenizacji muzycznej pt . „ Obalenie muru berlińskiego”- uczniowie kl.2g i 1e, piosenkach w wykonaniu Magdaleny Kowalskiej z 1e oraz reportażu nakręconego na podstawie wspomnień nauczycieli i pracowników szkoły, dotyczącego wydarzeń 1989 roku – przygotowali Kamil Jastrzębski, Kamil Domagała i Damian Szumski z kl.2a.

Po wysłuchaniu interesującego wykładu pani doktor Donaty Wójcik z Instytutu Filologii Obcych  Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, która jeszcze dokładniej przybliżyła wydarzenia z tego okresu nie tylko w Niemczech, ale i w całej Europie, młodzież aktywnie włączyła się do dyskusji.

Również Konsul Honorowy Republiki Federalnej Niemiec w Kielcach pan dr Andrzej Mochoń , z racji projektu, wspierając, gratulował młodzieży i organizatorom dużego zaangażowania w obchody 25 rocznicy wydarzeń z 1989 roku.

Uroczystości towarzyszyła wystawa fotografii pt. „Ortszeit / Local time” Stefana Koppelkamma, pochodząca z Goethe Institut w Krakowie, w której autor zapisał w czasie świadectwo przemian, dających źródło nowej zjednoczonej Europie. Można było również podziwiać prace konkursowe uczniów V LO pt. „Die Freiheit – Wolność”.

Koordynatorami projektu są : Daria Salwa i Monika Opozda

Zdjęcia wykonała Grażyna Nakonieczna

 

 

[zobacz fotogalerię]