Obchody „Dnia wolności”

2014.06.04
 

 


Z okazji 25 rocznicy wydarzeń 4 czerwca 1989 roku nauczyciele i uczniowie V LO współpracując z pracownikami naukowymi Instytutu Historii UJK w Kielcach i IPN Delegatura  Kielce przygotowali sesję popularno – naukową przybliżającą młodzieży ten niezwykle ważny dla narodu polskiego moment historii najnowszej.

 

Wydarzenie to miało miejsce w gościnnych murach Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach, a swoją obecnością uświetnili je Świętokrzyski Wicekurator Oświaty Grzegorz Bień i dr Adam Stoksik dyrektor biura posła do parlamentu europejskiego Czesława Siekierskiego. W programie sesji znalazły się wykłady dr hab. Grzegorza Miernika prof. UJK „Wybory czerwcowe z perspektywy ćwierćwiecza. Fakty i konteksty”  i mgr Marzeny Grosickiej „UPARTY AMATOR z Bliżyna – działalność młodzieżowej grupy antykomunistycznej w latach 1984 – 1989” . Całość dopełniły prezentacje uczniów V LO przedstawiające wspomnienia naocznych świadków wydarzeń z przed 25 laty.

 

Duże zainteresowanie widowni wzbudził monolog uczennicy Katarzyny Czekaj pt. „To co pamiętam” przedstawiający bardzo indywidualny obraz życia w Polsce w 1989 roku. Wystąpienia przeplatane były piosenkami między innymi z repertuaru Jacka Kaczmarskiego w wykonaniu  Weroniki Stachury i Agnieszki Pałys.

 

Uczniowie z wielkim zainteresowaniem wysłuchali wykładów i prezentacji, a w słowie końcowym pan Wicekurator Grzegorz Bień stwierdził, że V LO bardzo dobrze odrobiło lekcję wolności.

 

 

[zobacz fotogalerię]