Narodowe czytanie Trylogii 

2014.09.07
 

Młodzież i nauczyciele Ściegiennego czynnie włączyli się w akcję Narodowego Czytania Trylogii Henryka Sienkiewicza, zainicjowaną przez Prezydenta Rzeczypospolitej, Bronisława Komorowskiego. Ta szczytna idea, niezwykle ważna w chwili, gdy Trylogia praktycznie zniknęła z listy lektur szkolnych (omawiana jest obowiązkowo w gimnazjum dowolna powieść historyczna tego pierwszego polskiego Noblisty), pozwoliła przybliżyć uczniom przygody Skrzetuskiego, Zagłoby, Kmicica i Wołodyjowskiego.

W pierwszym tygodniu września uczniowie mogli czytać o ich perypetiach dosłownie w każdym miejscu w szkole, bo Trylogia opanowała całe V Liceum - fragmenty Ogniem i mieczem, Potopu i Pana Wołodyjowskiego zostały rozmieszczone na drzwiach, ścianach, gablotach… W czasie przerw każdy mógł śledzić losy bohaterów powieści Sienkiewicza, wędrując korytarzami Ściegiennego, od sali do sali.

Młodzież z zainteresowaniem słuchała opowieści o bohaterstwie, poświęceniu, miłości i walce. Okazało się, że to wartości ponadczasowe, ważne również dla współczesnego młodego czytelnika, bo, jak napisał Pan Prezydent Bronisław Komorowski: „Trylogia zachwycała, prowokowała do dyskusji i choć czasem prowadziła do sporów czy polemik – kształtowała całe pokolenia Polaków. Kolejne jej wydania wciąż trafiają na półki w tysiącach polskich domów. Pisana „ku pokrzepieniu serc” w czasach, gdy Polska była pod zaborami, istnieje w narodowej pamięci niczym mityczna historia o poszukiwaniu prawdy, o potrzebie duchowej przemiany, o poświęceniu i honorze”. 

Szkolnemu czytaniu tego ważnego narodowego dzieła towarzyszyły lekcje poświęcone Henrykowi Sienkiewiczowi i Trylogii oraz okolicznościowa wystawa.

.

 

[zobacz fotogalerię]