Podsumowaliśmy projekt  „Kto ty jesteś? Polak mały”

2015.03.31
 

Projekt „Kto ty jesteś? Polak mały” był dla nas - uczniów V LO wspaniałym przeżyciem. Dzięki koncertom, które odbywały się w Polsce i ciastkowym kiermaszom, mogliśmy nie tylko wesprzeć polskie przedszkole "Uśmiech" na Litwie, ale także zintegrować się, nawiązać nowe znajomości i nauczyć się patriotyzmu.

31 marca, dzięki gościnności OMPiO, w wyjątkowych okolicznościach podsumowaliśmy cały projekt. Swoją obecnością zaszczycił nas Ksiądz Biskup Jan Piotrowski, który objął patronatem nasze przedsięwzięcie. Podsumowanie było dla nas nostalgiczną chwilą do wspomnień…

Będąc w Wilnie, każdą wolną chwilę poświęcaliśmy na zwiedzanie stolicy Litwy. Miasto bogate w zabytki architektoniczne odkrywało przed nami swe zakątki dzięki przewodnikom, którzy bardzo szczegółowo objaśniali okoliczności powstania i historię Wilna.

Lekcje w wileńskim przedszkolu „Uśmiech” odbywały się w kilku grupach. Dla każdej z nich uczniowie Ściegiennego przewidzieli inne atrakcje, między innymi - malowanie polskiej flagi, układanie godła z papierowych puzzli, przedstawienie legendy o Lechu, Czechu i Rusie oraz zabawy ruchowe. Przedszkolaki były bardzo zadowolone a ich uśmiechnięte buzie na długo pozostaną  w naszej pamięci. Rozstanie jak to rozstanie, nie było rzeczą miłą ani przyjemną, gdyż  zdążyliśmy się już zaprzyjaźnić z dzieciakami. Mamy jednak szczere nadzieje, że mądra pomoc, jakiej udzieliliśmy, nie zakończy się na jednej akcji.

Podczas trwania projektu nauczyliśmy się, że dawanie przynosi nam większą radość aniżeli branie a uśmiech i szczęście dziecka są najpiękniejszym i najszczerszym wyrazem wdzięczności, jaką można okazać drugiemu człowiekowi.

Po chwili wspomnień z pobytu w Wilnie mogliśmy wysłuchać nostalgicznej „Dumki na dwa serca” w wykonaniu naszych uzdolnionych koleżanek: Elizy Iwan, Karoliny Musiał i Pauliny Krawczyk. Spotkanie zakończyło się miłą niespodzianką ze strony zaproszonych dzieci z przedszkola „Serduszko”, które żywiołowo wykonały przygotowaną piosenkę.

Wszystkim zaangażowanym w realizację projektu serdecznie dziękujemy za energię, poświęcony czas i okazanie wielkiego wsparcia.

Obejrzyj film ---> [KLIKNIJ]

 

Wolontariusze

 

 

[zobacz fotogalerię]