,,O tym nie można zapomnieć..."

2016.01.21

 

 

Po raz kolejny grupa uczniów naszego liceum w składzie: Marta Chaba, Patrycja Garbus, Kinga Wojtyna, Aleksandra Rachoń, Adrianna Dudzic, Julia Płaska, Katarzyna Michta, Kacper Dziedzic pod opieką nauczycieli: prof. Justyny Zielińskiej oraz prof. Andrzeja Kubery, wzięła udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym pt. ,,O tym nie można zapomnieć - spotkanie z kobietami, które przeszły piekło obozów i łagrów", organizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej w Warszawie.

Podstawowym celem projektu jest pogłębienie wiedzy na temat losów więźniów obozów koncentracyjnych oraz łagrów, a także zgromadzenia materiałów, które będą stanowić punkt wyjścia do refleksji o konsekwencjach społecznych i psychologicznych ustroju totalitarnego.

Projekt ten składa się z kilku etapów. 1 października 2015 r. uczestniczyliśmy w spotkaniu z historykami, świadkami historii oraz pracownikami IPN-u. Wspólnie obejrzeliśmy filmy dokumentalne oraz wystawę dotyczącą totalitaryzmów XX wieku. W ramach projektu odwiedziliśmy również Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach, gdzie w latach 1939-1956 funkcjonowało więzienie, w którym w czasie wojny i po wojnie przetrzymywano Polaków walczących z totalitaryzmem – hitlerowskim i stalininowskim. W listopadzie 2015 r. uczestniczyliśmy w warsztatach pod hasłem ,,Jak przygotować i przeprowadzić wywiad ze świadkiem historii", w których otrzymaliśmy wskazówki dotyczące komunikacji interpersonalnej oraz części technicznej nagrywania materiału. 21 stycznia 2016 r. odbyło się kolejne spotkanie z reżyserami filmów dokumentalnych, którzy opowiadali jak przedstawić tragedię II wojny światowej oraz jej ofiar.

Na zakończenie projektu przewidywana jest ogólnopolska prezentacja naszych projektów w Warszawie oraz wyjazd uczestników do byłego obozu w Ravensbrück na obchody rocznicy wyzwolenia obozu. 

                                                                          Ola i Patrycja kl. II F

[zobacz fotogalerię]