Mistrzowie języka polskiego

2017.03.17


 

Dla nich język polski nie ma tajemnic, a poprawność językowa jest czymś naturalnym. Poznaliśmy laureatów V Świętokrzyskiego Turnieju Językowego.

Finał turnieju odbył się w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej. Uczestnicy zmagali się z testami, które sprawdzały znajomość języka polskiego. W oczekiwaniu na wyniki uczniowie i nauczyciele wysłuchali wykładu profesora Marka Ruszkowskiego z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, który tłumaczył dlaczego mówimy „mniej więcej”, a nie „więcej mniej” i skąd właśnie taka kolejność wyrazów.

Zmagania uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z zawiłościami polszczyzny rozpoczęły się w styczniu. Pierwszy test młodzież rozwiązywała w swoich szkołach, walcząc o możliwość wejścia do międzyszkolnego finału. Rywalizowali w nim uczniowie z 10 gimnazjów i 14 szkół ponadgimnazjalnych z Kielc i powiatu kieleckiego. W tym roku w eliminacjach wzięło udział ponad ośmiuset uczestników - mówi Agnieszka Bandura, nauczyciel V Liceum Ogólnokształcącego im. księdza Piotra Ściegiennego w Kielcach, organizatora konkursu. „ Cieszymy się jako organizatorzy, że rośnie młode pokolenie Polaków, dla których język narodowy jest wartością” – dodaje Małgorzata Miazga, metodyk Samorządowego Ośrodka Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli, współorganizatora Turnieju.

Do uczestników konkursu ze słowami podkreślającymi znaczenie dbałości o piękną polszczyznę zwrócili się pan Rafał Nowak, dyrektor Wzgórza Zamkowego oraz pan Dariusz Wojciechowski, dyrektor V Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Piotra Ściegiennego. Pani Renata Jędrzejewska, reprezentująca Kuratorium Oświaty, patrona Świętokrzyskiego Turnieju Językowego, podkreśliła, że nauczyciele są mistrzami dla swoich uczniów, a w dzień finału mogą być dumni ze swoich wychowanków.

Laureaci zostali nagrodzeni słownikami, albumami oraz zaproszeniami do kina „Moskwa”, a każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy drobiazg i dyplom.

W kategorii gimnazjalnej najlepsza okazała się Sylwia Wąsik z Gimnazjum numer 9 w Kielcach, drugie miejsce zajęli wspólnie Małgorzata Staszewska z Gimnazjum Zespołu Szkół Katolickich Diecezji Kieleckiej i Wiktor Zwierzyński z gimnazjum w Daleszycach, trzecie miejsce zdobyła Aleksandra Banasik z gimnazjum w Miedzierzy. Wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych najlepsza okazała się Alina Staszewska z liceum Zespołu Szkół Katolickich Diecezji Kieleckiej, przed Miłoszem Nesterowiczem z I LO im. Stefana Żeromskiego w Kielcach i Katarzyna Wroną z liceum Zespołu Szkół Katolickich Diecezji Kieleckiej.

Organizatorem konkursu było V Liceum Ogólnokształcące im. księdza Piotra Ściegiennego i Samorządowy Ośrodek Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach. Partnerem był Uniwersytet Jana Kochanowskiego, a patronem konkursu Kuratorium Oświaty w Kielcach. Zmagania z meandrami polszczyzny umilał uczestnikom słodki poczęstunek przygotowany przez  Cukiernię „Świat słodyczy”.


 

[zobacz fotogalerię]