„Stoją książki w bibliotece, a w tych książkach cały świat”


2017.11.0
7

W dniach 7-10 listopada 2017 w V LO mogliśmy podziwiać wystawę prac uczniów zrealizowanych w ramach projektu: „Stoją książki w bibliotece, a w tych książkach cały świat”

Młodzież V LO, zawsze twórcza i utalentowana, tym razem postanowiła , by inspiracją do realizacji jej talentów stały się książki. „Nie chcieliśmy, by stały samotne i zakurzone na półkach”- mówią Ściegienniacy -  „Książki żyją, gdy są czytane, kiedy każdy kolejny czytelnik odkrywa w nich coś nowego”.

Co odkryli w książkach nasi uczniowie? Popatrzcie sami:

[galeria zdjęć]

Projekt „Stoją książki w bibliotece, a w tych książkach cały świat”  stał się inspiracją dla ich kreatywności. Odkryli na nowo znane historie, dopisali własne zakończenie, uzupełnili poboczne wątki. A czasem przekładali słowo na obraz lub wcielali się w ulubione postacie literackie. Za każdym razem pamiętając, że książki opowiadają cały świat, a każdy z czytelników nie tylko czerpie z nich wiedzę, ale może dodać do tego obrazu coś od siebie…

Realizując projekt „Stoją książki w bibliotece, a w tych książkach cały świat” chcieliśmy przeciwdziałać spadkowi poziomu czytelnictwa oraz promować nawyk czytania w dobie rozwoju techniki komputerowej, telewizji i filmu. Staramy się dowieść, że  słowo drukowane we współczesnym świecie może dostarczyć młodemu pokoleniu wiele niezapomnianych i głębokich wrażeń oraz może być źródłem radości, kreatywności i satysfakcji .

Cele projektu:

1.   Rozwijanie sprawności uważnego słuchania i czytania, kształtowanie umiejętności rozumienia czytanego tekstu i wykorzystanie zdobytej wiedzy,
2.   Stworzenie możliwości  współzawodnictwa, wyboru właściwej strategii pracy w grupie, wykazania się pomysłowością,
3.   Wspomaganie rozwoju uczniów – ich pasji, zainteresowań,  talentów,
4.   Trening twórczości, uczenie się poprzez działanie, doświadczenie, aktywne uczestnictwo,
5.   Rozwijanie kultury czytania, promowanie czytelnictwa,
6.   Wyrabianie nawyku właściwego spędzania czasu,
7.   Motywowanie uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej,
8.   Docenienie, zmotywowanie i dowartościowanie uczniów, poprzez  publikację ich twórczości.

Opis projektu:

Projekt „Stoją książki w bibliotece, a w tych książkach cały świat” zachęcał młodzież do poszukiwania inspiracji w książkach. Zadaniem uczniów, biorących udział w projekcie, było przygotowanie samodzielnej pracy (indywidualnie lub grupowo), która będzie efektem wrażeń czytelniczych po lekturze. Forma wypowiedzi artystycznej uczniów była dowolna – od przekładu intersemiotycznego wybranego tekstu, aż po inspirowane nim dzieła artystyczne  - ikoniczne, multimedialne, literackie, publicystyczne.