Żelazo, meteoryt i ...Rzymianie nad Nidą – czyli spotkanie z Andrzejem Przychodnim, autorem powieści „Kamień Nerthus”.

2017.11.22

Wszyscy poszukujemy dziś w lekturach dreszczu emocji, elementu zaskoczenia, tajemnicy. Aby  je odnaleźć sięgamy po książki fantasy, a tymczasem śledząc losy Hardjena, Andiz, Sangwaza czy Julianusa, bohaterów powieści „Kamień Nerthus” też wsiąkamy w nowe uniwersum, dajemy się porwać przygodzie i rządzącym bohaterami namiętnościom…

Podczas zorganizowanego  przez V LO spotkania z Andrzejem Przychodnim, doktorem archeologii, specjalizującym się w badaniu relacji świata barbarzyńskiego i rzymskiego w pierwszych wiekach naszej ery, a zarazem znawcą problematyki tzw. świętokrzyskiego regionu żelaza, autorem powieści „Kamień Nerthus”, pierwszego tomu cyklu „Isa. Saga z Kraju Żelaza”, zarówno uczniowie jak i czytelnicy Miejskiej Biblioteki Publicznej (Filia nr5), mogli posłuchać o życiu na terenach dzisiejszej Polski i środkowej Europy w II wieku naszej ery, świecie określanym przez Rzymian mianem Barbaricum i budzącym w nich jednocześnie ciekawość i trwogę.

Uczniowie pytali pisarza o codzienność, wierzenia i zwyczaje ludów zamieszkujących nasz region w dawnych wiekach. Interesowały ich też relacje rzymsko-barbarzyńskie i „kraina żelaza”, która stała się inspiracją dla całego cyklu.

 

[zobacz fotogalerię]