Inauguracja XXVI Tygodnia Kultury Języka w Ściegiennym2018.03.05

Zmagania z zawiłościami językowymi rozpoczęły 5 marca 2018 tydzień poświęcony popularyzacji piękna polszczyzny.

 Dziekan Wydziału Humanistycznego, dr hab. Janusz Detka, prof. UJK uroczyście rozpoczął w VLO finał VI Świętokrzyskiego Turnieju Językowego. Rywalizowało w nim o tytuł językowego eksperta 52 uczniów ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych Kielc i powiatu, wyłonionych spośród 800  uczestników eliminacji, które odbyły się w 26 szkołach. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem sprawowały Kuratorium Oświaty w Kielcach, Uniwersytet Jana Kochanowskiego oraz Kieleckie Towarzystwo Naukowe, a sam Turniej został zorganizowany przez VLO we współpracy z Samorządowym Ośrodkiem Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach.

Profesor Detka, życząc wielbicielom językowych potyczek powodzenia podkreślił, że cieszy go zainteresowanie polszczyzną wśród młodych ludzi.

Konkursowi tradycyjnie towarzyszył wykład poświęcony ciekawym zagadnieniom językowym. W tym roku gościliśmy Panią dr Agnieszkę Rosińską-Mamej, której prezentacja „Jeden język – różne wizje świata”  całkowicie zaabsorbowała uwagę  słuchaczy. „Wykład był bardzo ciekawy, chwilami zabawny i wciągający, nie  sądziłam, że nasze języki i sposoby mówienia o rzeczywistości, np. kobiet i mężczyzn, aż tak się różnią”- mówi jedna z uczennic.

Na zakończenie uroczystości nagrody laureatom wręczyli: p. Katarzyna Nowacka, Dyrektor Wydziału Organizacji i Rozwoju Edukacji Kuratorium Oświaty, p. Elżbieta Czerwonka, Dyrektor Samorządowego Ośrodka Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli oraz p. Dariusz Wojciechowski, Dyrektor V LO.

Oto lista laureatów VI Świętokrzyskiego Turnieju Językowego:

Szkoły ponadgimnazjalne:

1 miejsce: Anna Dziadosz – V LO im. Ks. Piotra Ściegiennego

1 miejsce : Julia Wiktorowska – VI LO im J. Słowackiego

2 miejsce: Klaudia Sławecka – VI LO im J. Słowackiego

3 miejsce: Ryszard Nowak-  Zespół Szkół Mechanicznych

Szkoły gimnazjalne:

1 miejsce: Kinga Świat- zespół Szkół Katolickich Diecezji Kieleckiej

2 miejsce: Zuzanna Chudzicka- SP nr 31 Kielce

2 miejsce:Tomasz Puton – SP nr 39 Kielce

3 miejsce: Maria Kozub – Gimnazjum w Daleszycach.

 

Dziękujemy za ufundowanie nagród Uniwersytetowi Jana Kochanowskiego oraz Kieleckiemu Towarzystwu Naukowemu i gratulujemy laureatom.

Organizatorki: Edyta Biskup, Ewa Wojcieszyńska, Agnieszka Bandura.

[zobacz FOTOGALERIĘ]