Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego.

2018.09.
10

8 września w sobotę miłośnicy literatury spotkali się, aby wspólnie czytać „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Narodowe Czytanie to akcja propagująca znajomość literatury narodowej zapoczątkowana sześć lat temu przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Czytano już między innymi Mickiewicza, Prusa, Sienkiewicza. W tym roku prezydent Andrzej Duda wybrał powieść Stefana Żeromskiego. Jego „Przedwiośnie” opisujące trudne początki niepodległej Polski wpisuje się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości.

Tegoroczne Narodowe Czytanie miało miejsce w urokliwym miejscu – zabytkowym pałacyku przy ulicy Jana Pawła II, w którym niedawno siedzibę miała Warta a teraz stało się własnością Muzeum Narodowego. W przeszłości pałacyk należał do dyrektora gimnazjum, w którym uczył się Żeromski.

W uroczystości uczestniczyli uczniowie większości szkół średnich, zaprezentowało się 14 zespołów. Młodzież czytała wybrane fragmenty powieści pokazujące skomplikowane i burzliwe życie Cezarego Baryki i jego bliskich. V LO reprezentowali – Aleksandra Rosik i Mariusz Kędzia z klasy 3f przedstawili  fragment opisujący romans Cezarego i Laury Kościenieckiej.

Uczniów przygotowały polonistki Joanna Burda i Agnieszka Bandura.

   

 

 

 

 

  

[wstecz]