Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Sprawozdanie z realizacji przedsięwzięć w ramach NPRC 2017

 

2017.11.29

Nasi uczniowie zrobili furorę w przedszkolu

Dzięki współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną (filia nr 5) nasi uczniowie pod opieką nauczyciela bibliotekarza Jacka Bernatka gościli w Przedszkolu nr 9.

Zaprezentowali tam książeczkę „Lotta z ulicy Awanturników” Astrid Lindgren. Dzieci słuchały z zapartym tchem o barwnie przedstawionych przygodach tytułowej bohaterki i jej rodziny. To zasługa naszych utalentowanych uczniów z klasy II e: Izy Jagiełło, Dominiki Majcherczyk, Julii Cygan i Wojtka Tetelewskiego.

Następnie odbył się pokaz żonglerki w wykonaniu nauczyciela i dwóch uczennic z kl. III f – Patrycji Kulczyńskiej oraz Natalii Ledwójcik z czynnym udziałem dzieci.

Nietypowa forma pokazu tak przypadła wszystkim do gustu, iż zostaliśmy poproszeni o ponowne zaprezentowanie naszych umiejętności czytelniczo - żonglerskich.

[GALERIA FOTOGRAFII]

[ZOBACZ FILM]
 

 Jacek Bernatek

2017.11.22

Wszyscy poszukujemy dziś w lekturach dreszczu emocji, elementu zaskoczenia, tajemnicy. Aby  je odnaleźć sięgamy po książki fantasy, a tymczasem śledząc losy Hardjena, Andiz, Sangwaza czy Julianusa, bohaterów powieści „Kamień Nerthus” też wsiąkamy w nowe uniwersum, dajemy się porwać przygodzie i rządzącym bohaterami namiętnościom…

Podczas zorganizowanego  przez V LO spotkania z Andrzejem Przychodnim, doktorem archeologii, specjalizującym się w badaniu relacji świata barbarzyńskiego i rzymskiego w pierwszych wiekach naszej ery, a zarazem znawcą problematyki tzw. świętokrzyskiego regionu żelaza, autorem powieści „Kamień Nerthus”, pierwszego tomu cyklu „Isa. Saga z Kraju Żelaza”, zarówno uczniowie jak i czytelnicy Miejskiej Biblioteki Publicznej (Filia nr5), mogli posłuchać o życiu na terenach dzisiejszej Polski i środkowej Europy w II wieku naszej ery, świecie określanym przez Rzymian mianem Barbaricum i budzącym w nich jednocześnie ciekawość i trwogę.

Uczniowie pytali pisarza o codzienność, wierzenia i zwyczaje ludów zamieszkujących nasz region w dawnych wiekach. Interesowały ich też relacje rzymsko-barbarzyńskie i „kraina żelaza”, która stała się inspiracją dla całego cyklu.

[zobacz fotogalerię]

Dinozaury nie czytały i wyginęły!!!

2017.11.22

 

To na pewno nie przypadek! A ponieważ my wierzymy w długie i szczęśliwe życie przed nami dlatego CZYTAMY!!! Dużo i z pasją. Jeśli myślisz podobnie – dołącz do nas. Spotykamy się w poniedziałki o 14.10 w Sali nr 15.

Chcesz porozmawiać o ostatnio przeczytanej fascynującej książce? Przekonać nas do lektury? A może przestrzec przed opowieścią, która wciąga tak, że nie można się od niej oderwać? Jeśli tak, to czekamy właśnie na Ciebie.

Klub Wielbicieli Książek V LO

 

SPRAWOZDANIE - Projekty zrealizowane w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w V Liceum Ogólnokształcącym im. Ks. Piotra Ściegiennego w Kielcach w roku 2017.Termin realizacji: semestr drugi roku szkolnego 2016/17 i semestr pierwszy roku szkolnego 2017/18.

 

07.11.2017 r.

W dniach 7-10 listopada 2017 w V LO mogliśmy podziwiać wystawę prac uczniów zrealizowanych w ramach projektu: „Stoją książki w bibliotece, a w tych książkach cały świat”

Młodzież V LO, zawsze twórcza i utalentowana, tym razem postanowiła , by inspiracją do realizacji jej talentów stały się książki. „Nie chcieliśmy, by stały samotne i zakurzone na półkach”- mówią Ściegienniacy -  „Książki żyją, gdy są czytane, kiedy każdy kolejny czytelnik odkrywa w nich coś nowego”.

Co odkryli w książkach nasi uczniowie? Popatrzcie sami:

[galeria zdjęć]

Projekt „Stoją książki w bibliotece, a w tych książkach cały świat”  stał się inspiracją dla ich kreatywności. Odkryli na nowo znane historie, dopisali własne zakończenie, uzupełnili poboczne wątki. A czasem przekładali słowo na obraz lub wcielali się w ulubione postacie literackie. Za każdym razem pamiętając, że książki opowiadają cały świat, a każdy z czytelników nie tylko czerpie z nich wiedzę, ale może dodać do tego obrazu coś od siebie…

Realizując projekt „Stoją książki w bibliotece, a w tych książkach cały świat” chcieliśmy przeciwdziałać spadkowi poziomu czytelnictwa oraz promować nawyk czytania w dobie rozwoju techniki komputerowej, telewizji i filmu. Staramy się dowieść, że  słowo drukowane we współczesnym świecie może dostarczyć młodemu pokoleniu wiele niezapomnianych i głębokich wrażeń oraz może być źródłem radości, kreatywności i satysfakcji .

Cele projektu:

1.   Rozwijanie sprawności uważnego słuchania i czytania, kształtowanie umiejętności rozumienia czytanego tekstu i wykorzystanie zdobytej wiedzy,
2.   Stworzenie możliwości  współzawodnictwa, wyboru właściwej strategii pracy w grupie, wykazania się pomysłowością,
3.   Wspomaganie rozwoju uczniów – ich pasji, zainteresowań,  talentów,
4.   Trening twórczości, uczenie się poprzez działanie, doświadczenie, aktywne uczestnictwo,
5.   Rozwijanie kultury czytania, promowanie czytelnictwa,
6.   Wyrabianie nawyku właściwego spędzania czasu,
7.   Motywowanie uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej,
8.   Docenienie, zmotywowanie i dowartościowanie uczniów, poprzez  publikację ich twórczości.

Opis projektu:

Projekt „Stoją książki w bibliotece, a w tych książkach cały świat” zachęcał młodzież do poszukiwania inspiracji w książkach. Zadaniem uczniów, biorących udział w projekcie, było przygotowanie samodzielnej pracy (indywidualnie lub grupowo), która będzie efektem wrażeń czytelniczych po lekturze. Forma wypowiedzi artystycznej uczniów była dowolna – od przekładu intersemiotycznego wybranego tekstu, aż po inspirowane nim dzieła artystyczne  - ikoniczne, multimedialne, literackie, publicystyczne.

14.09.2017 r.

DUUUUŻO NOWOŚCI KSIĄŻKOWYCH TRAFIŁO DO NASZEJ BIBLIOTEKI!!!!

Nasza szkoła otrzymała z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa dofinansowanie,  w wysokości 15 tysięcy złotych, na zakup książek do biblioteki.

Większość wybranych do zakupienia tytułów zaczerpnięta została z wyborów książek, które odbyły się w naszej szkole  w dniach 7-8 marca 2016 r. Udział w nich wzięli  wszyscy uczniowie klas 1-3 obecni wówczas w szkole. List książek została zaakceptowana przez Samorząd Uczniowski oraz przez Rade Rodziców.

Większa  część zamówionych książek jest już w bibliotece.

Gdy tylko książki zostaną zarejestrowane w dokumentacji biblioteki będzie można je wypożyczać.

A tak wyglądała droga książek zakupionych z funduszu NPRCz na półki naszej biblioteki:

 

 

 

 

 

Ogromne, szare pudła, a w nich….nowiutkie, pięknie wydane, kolorowe, jeszcze pachnące książki...które od razu wzbudziły ogromne zainteresowanie...niektórzy zaraz chcieli je czytać :)

Tak prezentują się półki z nowościami.

 

 

02.09.2017

Narodowe czytanie "Wesela

W sobotę - 02 września 2017 r. w VI Liceum im. J. Słowackiego zebrali się przedstawiciele kieleckich szkół średnich, w tym Ściegeienniacy - Karolina, Ola , Bartek (reprezentacja grupy teatralnej Petrus). 

W wakacyjnych nastrojach przystąpili oni do realizacji projektu pary prezydenckiej - Narodowe czytanie "Wesela".

Zaprezentowaliśmy scenę 22 z aktu I wspomnianego dramatu.

 

12.06.2017 r.

KONKURS FOTOGRAFICZNY „WAKACJE Z KSIĄŻKĄ”

Zapraszamy wszystkich, którzy lubią fotografować do udziału w konkursie.

Aby w wakacje nie zapomnieć o czytaniu, stawiamy Wam wyzwanie: poszukujcie tych, którzy czytają. Róbcie im zdjęcia, a najciekawsze fotografie zaprezentujcie nam.

Czekamy na Wasze prace do 15 września.

Komisja konkursowa zapozna się z nimi, wyłoni najciekawsze i te zostaną nagrodzone. Regulamin konkursu dostępny jest również w bibliotece szkolnej.

[REGULAMIN SZKOLNEGO KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO]

 


 

18.05.2017 r.

Dlaczego warto czytać?

Wszyscy wiemy, że czytać należy i warto, bo...No właśnie- dlaczego czytanie jest tak ważne dla naszego rozwoju, jakości życia, poczucia szczęścia i kształtowania właściwych relacji z innymi?

Te kwestie postanowili rozwinąć nauczyciele V Liceum, promując czytelnictwo i podkreślając jego znaczenie dla zadowolenia z życia każdego z nas. W ramach spotkań z rodzicami oraz godzin wychowawczych pokazywali wartość i rolę książki, a na lekcjach realizowali projekty, których zadaniem było zachęcanie młodzieży do sięgnięcia do zasobów bibliotecznych, aby zrealizować ciekawy pomysł edukacyjny.

Dlaczego wiec warto czytać?  Powodów jest mnóstwo – a oto niektóre z nich:

1. Czytanie rozwija wyobraźnię i wzbogaca słownictwo.
2.    Książki uczą empatii, kształtują charakter i wprawiają w lepszy nastrój.
3.    Czytanie poprawia pamięć, rozwija inteligencje i zdolności analityczne.
4.    Ci, którzy czytają są postrzegani jako bardziej atrakcyjni, łatwiej im odnieść sukces oraz komunikować się z innymi.

Czytajmy więc – to prosta droga do satysfakcjonującego życia!

 


21.04.2017 r.

 Międzynarodowy Dzień Książki w Ściegiennym

21 kwietnia 2017 tradycyjnie, jak co roku, Ściegiennicy uczcili Święto Książki, poświęcając tej bohaterce szereg wydarzeń. Poza wystawami promującymi ulubione książki uczniów i nauczycieli było głośne czytanie i konkursy. Najlepszymi znawcami literatury okazali się uczniowie 3f.

Młodzież miała tez okazje zapoznać się z literackim fascynacjami swoich profesorów i dowiedzieć się, co czytają w wolnym czasie ich nauczyciele. Doskonałą rozrywką dla wszystkich okazała się „Zabawa w zielonego trupa”, tak lubiana przez nasza Noblistkę. W stworzonej przez uczniów wersji bajki Kapturek był nie Czerwony , a ...Wyimaginowany i Anielski, chociaż niósł upiorne ciasteczka przez atomowy las.

Nic dziwnego, że Ściegienniacy na pytanie „Kolega lubi czytać?” odpowiadają dokładnie jak w wierszu Zbigniewa Herberta „A lubię...”

Dzień Książki - [galeria foto]

4.04.2017 r.

Spotkanie z pisarką Katarzyną Zyskowską–Ignaciak

Kolejne spotkanie autorskie, zorganizowane w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej  im. Witolda Gombrowicza w Kielcach, okazało się również bardzo interesujące. Pani Katarzyna Zyskowska-Ignaciak jest autorką wielu powieści obyczajowych, m. innymi „Niebieskie migdały”, „Upalne lato”, a także zbeletryzowanych biografii: Marii Skłodowskiej-Curie „Zanim” i Krzysztofa Kamila Baczyńskiego „Ty jesteś moje imię”. Autorka uchyliła nam rąbka tajemnicy pisarskiej. Dowiedzieliśmy się np. jak bardzo pisarz jest zależny od swojego wydawcy, choćby w kwestii decyzji o wyglądzie okładki czy nawet tematyki powieści, a także o tym, że są pisarze korzystający z tzw. ghost writerów, aby pisać więcej i szybciej póki ich książki są na topie.

 

23.03.2017 r. 
 

Czytajmy Conrada....


Sesja 23 marca Ściegienny wspólnie z Instytutem Filologii Polskiej UJK zorganizował sesję popularno-naukową poświęconą Conradowi. Wzięło w niej udział około 250 uczniów z kieleckich liceów oraz studentów uczelni. Sesję zorganizowano w 160 rocznicę urodzin artysty. Sejm ustanowił 2017 rok Rokiem Josepha Conrada – Korzeniowskiego.

Pierwszym prelegentem był ks. dr Jan Piotrowski, biskup ordynariusz diecezji kieleckiej. - Afryka niejedno ma imię. Nie da się patrzeć na Afrykę jednymi oczyma, usłyszeć jednym uchem. To jest bardzo zróżnicowany kontynent: wielu krajów, ludów, języków i wierzeń.  Afrykę trzeba poczuć – mówił ks. dr Jan Piotrowski, który wiele lat spędził na posłudze misyjnej w Kongu.

Kolejny wykład pt.: „Wobec Innego, czyli postkolonialna lektura Conrada” wygłosiła dr hab. Beata Utkowska prof. UJK, literaturoznawca z Instytutu Filologii Polskiej. Mówiąc o „Jądrze ciemności”, wskazała, że książka stała się inspiracją dla filmu „Czas Apokalipsy” Francisa Forda Coppoli. – Tytułowe „jądro ciemności” jest złem zakorzenionym w nas samych. Złem, które wychodzi z człowieka w ekstremalnych warunkach, w Afryce lub wietnamskiej dżungli – mówiła prof. Utkowska.

Wykład poświęcony zawiłym losom pisarza pt.: „Był jednym z nas… portret Conrada – człowieka” wygłosiła prof. Grażyna Legutko. Sesję zamknęło wystąpienie prof. Zbigniew Trzaskowskiego pt.: „Świadectwo o człowieku J. Conrada”.

Każdy wykład kończył się pytaniem do publiczności a uważni słuchacze mogli dostać nagrody ufundowane przez UJK i V Liceum.

13.03.2017 r. 

Spotkanie autorskie z Katarzyną Surmiak-Domańską

Grupa uczennic z klasy 1e oraz 2g uczestniczyła w spotkaniu z pisarką Katarzyną Surmiak-Domańską zorganizowanym w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Witolda Gombrowicza w Kielcach. Pani Katarzyna Surmiak-Domańska od 20 lat związana jest z działem reportażu Gazety Wyborczej, wykłada także w Polskiej Szkole Reportażu przy Instytucie Reportażu w Warszawie. Autorka uprawia tzw. reportaż śledczy, w którym stara się dociec dlaczego dane zjawisko ma miejsce i zgłębia jego przyczyny. Najchętniej zajmuje się tematami kontrowersyjnymi, takimi jak przemoc w rodzinie, homoseksualizm, eutanazja, aborcja, rasizm. Mimo, że tematyka książek, o których pisarka mówiła („Mokradełko” i „Ku Klux Klan tu mieszka miłość”) jest skomplikowana, osobowość autorki i pasja z jaką opowiadała o swojej pracy nad reportażem  powodował, że słuchało się jej z ogromną przyjemnością.

10.03.2017

Dlaczego warto czytać?
Na początku marca na tablicy przed biblioteką szkolną pojawiła się wystawka zatytułowana „Dlaczego warto czytać?”. Na kolorowych planszach, w krótki, ale bardzo precyzyjny sposób przedstawione zostały argumenty przemawiające za tym, że warto sięgać po książki.

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7]

15.02.2017

Od czytania książek do ich tworzenia – literackie próby Koła Wielbicieli Książek.

Cykliczne spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki zwykle poświęcone są rozmowom o książkach i drogach, jakimi prowadzą one czytelników. Od czasu do czasu jednak poznajemy też tajniki warsztatu pisarskiego ulubionych autorów i próbujemy ich naśladować.
Czy czasem, gdy czytacie książki i podążacie za bohaterami zdarza Wam się pomyśleć, że może poprowadzilibyście ich losy inaczej? Albo stworzyli szczęśliwe zakończenie? Lub wprost przeciwnie- dodali dramatyzmu? Jeśli tak, to jesteście na dobrej drodze do samodzielnych prób literackich! Spróbujcie swoich sił! Nasze koło „moli książkowych” podjęło takie wyzwanie. Z rozmów o książkach (przeróżnych od Mrożka i Cortazara, przez „Igrzyska śmierci”, aż po najnowsze bestsellery) zrodził się pomysł stworzenia opowiadania, a nawet pierwszego rozdziału własnej opowieści.

Być może to narodziny nowych pisarzy, którzy kiedyś zostaną autorami światowych bestsellerów? I o ich tekstach będziemy rozmawiać na kolejnych spotkaniach poświęconych czytaniu i książkom? Zachęcamy poczytajcie i zaglądajcie do nas w środy na spotkania Koła Wielbicieli Książek.
Oto próbka naszej twórczości:

Anioł w przebraniu

- To się nie miało prawa wydarzyć! – myślał gorączkowo – Nic takiego nie mogło zaistnieć w rzeczywistości! – próbował przekonać samego siebie. Przez chwilę nawet miał wrażenie, że trud włożony w autosugestię się opłacił. Jednak w tym właśnie momencie umysł, jakby w akcie przekory, zaczął podsuwać mu obrazy, od jakich próbował uciec. Kadr po kadrze, jak na zwolnionym filmie, zobaczył sekwencję zdarzeń, które uporczywie istniały i nie pozwalały o sobie zapomnieć. Zacisnął mocno powieki, ale nie pomogło. Nadal patrzył na dziewczynę siedzącą na krawędzi urwiska i nieważne jak wielokrotnie mrugał, jej postać nieustannie okalały ogromne skrzydła, wyrastające z jej łopatek. Były wspaniałe. Ich biel oślepiała chłopaka, nie mógł jednak oderwać od nich wzorku. Stał osłupiały, skryty wśród drzew. Nie mógł się teraz jej ujawnić, nie po tym jak przez ostatni miesiąc śledził każdy jej krok.
Wiedział dobrze, że ta dziewczyna coś ukrywa, nikt mu jednak nie wierzył. Teraz mógł jednak wrócić do domu i krzyknąć: „A nie mówiłem!”. Tyle, że coś powstrzymywało go przed odwróceniem się na pięcie; stał jak zahipnotyzowany. Być może to piękno długich piór przykuło jego uwagę lub to jak wiatr rozwiewał długie blond włosy jego koleżanki. Dopiero po kilku uderzeniach serca Maciek zorientował się, że jego kończyny kompletnie odmówiły mu posłuszeństwa. Nie mógł się ruszyć.
NIE MÓGŁ SIĘ RUSZYĆ.
- Myślisz, że pozwolę ci tak po prostu odejść? – obcy głos wtargnął do jego myśli, wpędzając go w panikę.
Maciek uporczywie próbował ruszyć ręką, nogą, palcem, czymkolwiek; nie był jednak w stanie. Poczuł kroplę potu spływającą mu po karku. Jego klatka piersiowa unosiła się i opadała gwałtownie, jak gdyby dopiero co przebiegł maraton. Gorączkowo rozglądał się, szukając sposobu na ucieczkę.
Znikąd, tuż przed nim pojawiła się Kaja. Patrzyła na niego swoimi ogromnymi niebieskimi oczami, jakby zdziwiona, że próbował się wyrwać spod jej zaklęcia. Dziewczyna zaśmiała się, po czym zbliżyła się i wyszeptała mu do ucha
- Nie bój się, nie będzie bolało.
Nagle wszystko zniknęło; rozmyło się. Las wyparował, urwisko się rozpłynęło, skrzydła odfrunęły, a Maciek nadal widział tę samą parę niebieskich oczu.
- Ty głupku! Znowu zasnąłeś! – wytknęła mu Kaja, po czym odwróciła się w stronę tablicy, zanim nauczyciel zdążył zauważyć, że próbowała obudzić swojego kolegę.
Maciek przetarł palcami oczy i pokręcił głową z niedowierzaniem.
- To był naprawdę dziwny sen – pomyślał i wrócił do wpatrywania się w Kaję, co swoją drogą było ostatnio jego ulubionym zajęciem na lekcjach biologii. Maciek zahipnotyzowany patrzył jak Kaja zgarnia swoje włosy w dłonie, po chwili związując je w kitkę na czubku głowy. Nagle, uwagę chłopaka przykuło coś powoli frunącego w stronę podłogi. Maciek wyciągnął rękę, w jego palcach spoczęło długie białe pióro. Jego wargi rozchyliły się w zdumieniu i wstrzymał oddech, jak gdyby przerażony że najmniejszy ruch sprawi, że pióro zniknie. W pamięci znów pojawił się ten las i to urwisko, i te skrzydła...
Maciek podniósł wzrok tylko po to, żeby skrzyżować spojrzenie z niebieskimi oczami Kai. Dziewczyna zerknęła na spoczywające w jego dłoni pióro, po czym uśmiechnęła się lekko i rzekła:
- Ups , musiałam je zgubić podczas lądowania.

[K.G]

17.01.2017

KONKURS „Misja – książka!

Nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskim konkursie literackim „Misja – książka!”, zorganizowanym przez platformę Ridero, czyli inteligentny system wydawniczy, nad którym patronat honorowy objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej

Konkurs miał dwa etapy. Pierwszy, kończący się 17.01.2017 r., polegający na zbieraniu głosów umożliwiających znalezienie się w pierwszej 50-tce, która przechodziła do drugiego najważniejszego etapu, tu opowiadania oceniało jury, w skład którego wchodziły osoby związane z literaturą, między innymi pisarka Sylwia Chutnik i literaturoznawca Michał Rusinek.

Do konkursu zgłoszone zostały dwa zbiorki opowiadań napisane przez uczniów naszej szkoły. Pierwszy zatytułowany „Nieśmiertelni” stworzyli panowie Kacper Siwek kl. 3g, Dominik Bielawski z kl. 3g oraz Sebastian Kozubek z kl. 1b. Drugi „Wybór” był dziełem dziewcząt z klasy 1f: Kamili Przeorskiej, Pauliny Cieślak i Emilii Łakomiec.

Dodatkowo zbiorki wzbogacone były o ilustracje wykonane przez Marlenę Bielską  „Nieśmiertelni” i Kamilę Przeorską „Wybór”.

Konkurencja była ogromna, do konkursu zgłosiło się ponad 800 szkół z całej Polski. Niestety opowiadania naszych pisarzy nie znalazły się w TOP50-ce, ale zachęcamy do zapoznania się z opowiadaniami naszych młodych twórców.

opowiadania: [1]  [2]